KOVÁNÍ MACO MULTIMATIC

maco_logo_1.jpg

MACO – MULTI MATIC

Základní vlastnosti a výhody

Bezpečnostní iS MACO čep je osazen generelně na všech dílech obvodového kování. Originální konstrukční řešení umožňuje jeho výškovou regulaci 2mm bez nutnosti servisního zásahu. Tím šetří náklady na dodatečné servisní úkony. Umožňuje volitelnou bezpečnost oken a dodatečné zvýšení bezpečnosti přímo u zákazníka bez složitých úprav. Stačí jen výměna uzávěrů na rámu ( standardní za bezpečnostní ). Kování Multi-Matic je konstrukčně již v základu připraveno pro bezpečnost WK2 a WK3 (normovaná bezpečnost dle norem ENV 1627-30.) Valivý systém čepu snižuje tření při uzavírání a tím i kroutící moment na okenní klice. Excentrické uložení iS čepu umožňuje rovněž zvětšení, nebo změnšení přítlaku o +/- 0,55mm.

mako_cep_mini_1.jpg

 

Pojistka chybné manipulace zabraňuje nechtěnému otočení klikou v otevřené, nebo sklopné pozici. Současně zabraňuje v uzavřené poloze svěšování křídla a tím výrazně časově prodlužuje správnou funkci kování. Výškově je pojistka seřiditelná o +/- 3mm. Další vlastností je mírné přizvedávání křídla při zavírání. Tím pojistka zaručuje správný náběh křídla do rámu – bez drhnutí ve spodní části. Generelně je osazena na všechny převodovky od výšky 431mm v kovací drážce. Konstrukční řešení je výrazně robustnější než u jiných produktů na trhu. Svým designem neruší linii kování.

mako_pojistka_mini.jpg

 

Balkonová průvanová pojistka může být osazována na dveře od výšky 1701mm v kovací drážce. Konstrukčně je řešena tak, aby byla aktivní pouze v otevíravé poloze. Pokud křídlo bude ve sklopné poloze ( v případě OS provedení ), pak pojistka je deaktivována posunem kování a tím se výrazně prodlužuje její životnost. Jednoduché výškové seřízení umožňuje udržovat správný uzavírací odpor dle potřeby.

 

mako_pojistka_balkon.jpg

Speciální plastový klín, který je součástí spodního rohového OS převodu, umožňujě i při svěšení křídla správný náběh iS bezpečnostního čepu do uzávěru bez zvýšeného odporu. Klín vymezuje správnou vzdálenost mezi kováním a rámem okna v uzavřené poloze v případě svěšení křídla.

 

plast_klin_mini.jpg

Spárová ventilace  je integrována do nůžek. Odskok křídla od rámu je cca 12mm. Tím je zajištěn požadavek na dostatečnou výměnu vzduchu. U standardní mikroventilace, kde odskok křídla od rámu je cca 5mm, je průvzdušnost nedostačující. MACO nabídlo řešní spárové ventilace v nůžkách jako první výrobce na trhu. Další výrobci kování  začínají postupně přebírat tento systém.

Důležitým faktorem je roční období. Tento způsob ventilace není určen pro období, kdy venkovní teploty klesnou pod 0°C. Další důležitá informace se vztahuje k zabezpečení. V případě pojistné události při vloupání mohou pojišťovny omezit, nebo úplně zrušit vyplacení pojitné částky v případě, že okno bylo v pozici spárové ventilace, nebo mikroventilace. Na takto „uzavřené“ okno se pohlíží jako na otevřené. Tím je objekt nezabezpečen.

spar_ventilace.jpg

 

 

 

Různé varianty zabezpečení pomocí kování

Pomocí kování MACO Multi-Matic lze snadno docílit různých stupňů zabezpečení.Základní bezpečnost znamená, že není nutný žádný certifikát a tento způsob zabezpečení je vhodný proti příležitostným pachatelům, kteří nepoužívají žádné speciální nástroje při vloupání. Výhodou MACO kování je, že základní bezpečnost je dodatečně rozšiřitelná i na již zabudovaných výrobcích u zákazníků. MACO Multi-Matic je konstrukčně připraven na normovanou bezpečnost dle EN-V 1627-30.

Odzkoušená a normovaná bezpečnost již podléhá přísným pravidlům stanovených příslušnou normou. Nejde jen o kování, ale i sklo, zabudování prvku v ostění, výztuhy, profily, kliky a samotnou výrobu oken. Jde o ucelený systémový postup. Bez patřičné certifikace zkušebnou nelze okna na tato zabezpečení deklarovat.

bezpecnost_1.jpg

Povrchová úprava MACO

Na základní ocelový profil se nanáší elektrolyticky čistý zinek. Tloušťka zinkování je mezi 0,006 až 0,015mm. Následuje Pasivace. Ta slouží jako dodatečná ochrana proti korozi a současně zajišťuje celkový vzhled povrchové úpravy. Poslední úpravou je Uzavírací povrchová vrstva, která zajišťuje další zvýšení protikorozní úpravy, lepší kluznost a rovnoměrněnjší povrch. Celková povrchová úprava MACO přesahuje několikanásobně normou požadované parametry.

povrch_uprava_1.jpg

 

MACO na své kování dává garanci 10 let na správnou funkci. Tato garance je podmíněna dodržováním stanovených postupů uvedených v katalogu kování pod odstavcem „Všeobecné obchodní podmínky“

garance_1.jpgElektronické zabezpečení umožňuje bezpečné hlídání objektu pomocí doplňkových dílů pod označením TRONIC. Díly jsou integrovány do kování a zvyšují tak jeho užitnou hodnotu. Díly lze napojit na centrální pult zabezpečení. Zvolené díly se montují dle požadavku na systém zabezpečení a je možno je propojit i s regulací vytápění a šetřit tak náklady na energie. ( při nuceném větrání se automaticky vypíná topení )

el_zabezpeceni_1.jpg

 

Správná funkce kování

Kování je nedílnou součástí okenních systémů. Aby mohlo kování správně fungovat musí být doržena některá pravidla.  Mezi základní pravidla patří správné dodržení rozměrů mezi kovací drážkou v křídle a rámem ( tzv. Falzluft ).  Tento rozměr je určen na 12mm. Kováním lze korigovat drobné výrobní, nebo montážní chyby ( max.2mm ), ale nemůže korigovat zásadní parametrické odchylky.  Při vzniklých komplikacích se správnou funkcí oken je potřeba tedy nejdříve analyzovat příčinu problému a následně navrhnout opatření.  Není správné se ihned pouštět do seřizování kování.

Každý další chybný krok tak jen navyšuje prvotní chybu. Celková analýza má obsahovat tato měření:

-          Falzluft 12mm (správný rozměr křídla a rámu)

-          Předšponování skla (měření uhlopříček – v případě chyby stačí přesklít)

-          Kontrola rovinnosti zabudování ( průhyby rámu po montáži, vodováha)

funkce_kovani_1.jpg